0534 896 32 67
0534 780 64 48
0328 717 18 19

Kadirli Oto Ekspertiz

Adres

Adana Yolu Pazar Mahallesi, Atatürk Cd. No:169, 80750 Kadirli/Osmaniye

Çalışma Saatleri
Hafta içi: 08:00–19:00
Pazar: Kapalı

Etiketler

Kadirli Oto Ekspertiz

Etiket arşivi

Devletten Zorunlu Oto Ekspertiz Raporu Düzenlemesi

2.el araç alımlarında insanların sürekli olarak mağdur olmasına devlet artık dur dedi. Araçlardan anlamayan sadece kullanmasını bilen araç sahipleri art niyetli oto simsarları tarafından mağdur ediliyordu, özellikle din istismarının bol bol kullanıldığı 2.el araç alım satımların da yeminler edilerek satılan araçları alanlar maddi manevi değer kayıplarına uğruyordu. Özellikle km düşürme, bu yönteme başvuran bir oto simsarına yargıtay emsal teşkil edecek hapis cezası kararı verdi. Nitelikli dolandırıcılık sınıfına giren km düşürmenin artık cezası var. Fakat hasarı gizleyip satmanın peşinde olan bir çok oto simsarı var. Buna karşılık devlet tarafından ikinci el oto alanların mağduriyetlerini gidermek adına zorunlu kılınan oto ekspertiz raporu düzenlemesi çıktı. Buna göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığından alınan bilgiye göre 2.el araçlar için yeni bir düzenleme hazırlandı. Bu düzenlemede taşıt alım satımlarında sadece bu işi yapan tacir ve esnaflar ile yapılması isteniyor. Bununla birlikte zorunlu araç ekspertiz raporu düzenlemesi şu an için geçerli değil fakat bunun için çalışmalar başladı. Vergi levhası bulunmayan ve bu işle uğraşmayan şahıslar için 1 yıl içerisinde 3 adetten fazla 2.el araç alıp satamayacak. Hazırlanan düzenlemeye göre satılan aracın üzerinde, aracı tanıtan ve anlatan bir kartın bulunması mecburi görülüyor. Yani araç satacak olan şahıs veya firmalar araca bir oto ekspertiz raporu çıkartacak ve bunun bir kopyası alıcıya verilecek. Böylelikle araçta olabilecek hasarlar ve motor durumu hakkında alıcı bilgi sahibi olabilecek. 10 yaşını doldurmuş araçlara parça garantisi. 10 yaşını doldurmuş veya 200 bin km yi doldurmamış araçların motor ve şanzıman gibi para tutan önemli parçalarının, aracı satan kişi veya aracılık eden firmanın garantisi altında olacak. Verilen garanti satıştan itibaren altı ay veya on bin km boyunca geçerli sayılacak. Bununla birlikte araçların arıza yapması durumunda garanti kapsamında yapılma süresince ikame araçta verilecek.Yeni düzenleme ile birlikte gelen piyasada galeri olarak adlandırılan 2.el araç satan firmaların fiziksel şartları netleştirilecek ve sonrasında denetlenecek. Denetleme esnasında fiziksel şartları yerine getirmeyen işletmelere ruhsat verilmeyecek. Dolayısıyla bu düzenlemeler ile oto ekspertiz servislerinin de denetim altına alınacağı yönünde. Kadirli Code Oto Ekspertiz bu taslağın yayınlanmasından yana. Zira bu düzenleme İnsanların dişinden tırnağından arttırıp biriktirdiği paraları dolandırıcılara kaptırıp mağduriyet yaşamasının büyük anlamda önüne geçecektir.

Oto Ekspertiz Nedir

2. el otomobil pazarında, “Bayandan az kullanılmış” ve “Doktordan yeni” gibi başlıklar altında pek çok garip ilanla karşı karşıya gelmiş olabilirsiniz. Burada iddia edilen, söz konusu aracın herhangi bir masrafı olmadığı, herhangi bir kazasının ya da bu yönde bir kaydının olmadığı şeklindedir.

Tüm bakımlarının aksatılmadan yapıldığı söylenen ve kazasız olduğu öne sürülen otomobillerin daha sonradan tam tersi notlara sahip olmasıyla sektörde sıkça karşılaşabiliyoruz.

Piyasada çok kullanılan ve kesinlikle inanmamanız gereken bu tarz iddia ve ifadelerle sizi kandırmaya çalışan, daha doğrusu aracını size satmaya çalışan kişilerle görüştüğünüzde oto ekspertiz raporu almak istediğinizi dile getirmelisiniz. Böylece aracın hasar durumunu daha tarafsız bir biçimde öğrenebilir ve aracın geçmişteki kayıtlarına ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar kaza kaydı olmayan pek çok araç ile karşılaşacak olsanız da dışarıda onarılmış olma ihtimalini göz önünde bulundurarak alacağınız aracın oto ekspertiz raporunu detaylıca incelemelisiniz.

Araç kilometresini düşürerek satmaya çalışan insanlardan tutun çok daha türlü hilelerle size araç satmaya çalışacak kişilerle karşılaşabilirsiniz. Bu tür satış yapan çok kişi bulunmaktadır. İlgili aracın kilometre tespiti yapmak şu an teknik olarak pek mümkün olmasa bile geçmiş bakım ya da muayene kayıtları size aracın kilometresiyle ilgili fikir verebilmektedir. Ancak CODE EKSPERTİZ, sunduğu eşsiz hizmetler ve uzman kadrosuyla belirli noktaları daha detaylı inceleyip size aracın kilometresiyle ilgili önemli tespitler yapabilir.

İkinci el otomobil pazarında çok daha farklı hilelerle de karşılaşabilirsiniz. Önemli olan oto ekspertiz hizmetinin bilincinde olmak ve kendinizi garantiye alarak bu hizmetten faydalanmaktır.

KADİRLİ CODE EKSPERTİZ, özellikle 2. el otomobil alırken ciddi anlamda zarara uğramamak için aracın komple kontrolden geçirilmesini tavsiye etmektedir.

İkinci el otomobil sektörünün genişlediği Türkiye’de kullanılmış araç alırken sadece kaporta görünüşüne ve motora bakmanın yeterli olmadığını unutmamalısınız.

Bazı alıcılar otomobili sanayiye ya da tanıdığa gösterse bile birçok ayrıntı gözden kaçırılmaktadır. Sonradan ortaya çıkacak bir hasar sizin zarara uğramanıza neden olacağı için bu tür adımlar atmamalısınız. 501 nokta oto ekspertiz raporu alarak işinizi garantiye almalısınız. Özellikle 10 yaşa kadar ikinci el otomobil alırken aracın komple teste sokulması gerektiğini ve aracın bölümlerinde yer alan yıpranma durumuna göre belirli bir fiyat aralığının tespit edilmesi CODE EKSPERTİZ uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir.

CODE EKSPERTİZ uzmanları, araç alırken öncelikle tramer, pert ve kaza kaydı olup olmadığının kontrol edilmesini ve daha sonra teknik oto testinin gerçekleştirilmesini tavsiye etmektedir. Bir çok araçta kaza ve hasar kaydı olmamasına rağmen araçların ağır hasara sahip olabileceğinin unutulmaması gerekmektedir. Tüm sorgulamalar CODE EKSPERTİZ merkezlerinde eksiksiz yapılmaktadır.

Almak istediğiniz araç her ne kadar dıştan temiz görünse bile bazı bölümleri aşırı yıpranmış veya bir kazada bölümleri değiştirilmiş olabilmektedir. Bu durumda otomobilin fiyatının düşmesi gerekmektedir. Bunları bildiğiniz ya da bilmediğiniz halde ilgili aracı satın alırsanız, sonradan binlerce liralık masrafla karşı karşıya kalmanız söz konusu olacaktır. Bu nedenle oto ekspertiz yapılması oldukça önem taşımaktadır.